به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تعداد بازديد: 1455 بار
 در مجموع 35 راي

عسل مرکبات

وزن/تعداد/حجم محصـول: 📦 ٩٥٠ گرمقيمت: 1,000,000 ريال ($28.57)
درمـان: آرامش بخش و نشاط آور سـایت: www.ehakim.com

گیــاهــان مــولــد

شهد غالب: درختان مرکبات – گونه های متعدد جنس Citrus sp
مناطق مهم به لحاظ تولید عسل مرکبات: مناطق معتدله و گرمسیر شمال و جنوب ایران، گلستان، مازندارن، گیلان، فارس، کرمان، هرمزگان و خوزستان

خصوصیات ظاهری

رنگ عسل زرد روشن می باشد.

ویژگی های زمــانــی

مدت زمان رس بستن: بیش از دو سال
فصل برداشت عسل: اسفند و اردیبهشت

بررسی ترکیبات

شهد فرآوری شده از گونه های مختلف توسط زنبورعسل به عنوان عسل مرکبات یا عسل بهارنارنج شناخته می شود.

این عسل رنگ روشنی داشته و بسیار معطر است و زنبورداران با استقرار کلنی های خود در باغات مرکبات شمال و جنوب کشور در اوایل بهار نسبت به برداشت عسل مرکبات اقدام می کنند.

عسل مرکبات جنوب نسبت به مرکبات شمال رطوبت کمتر و عطر بیشتری دارد. عسل مرکبات دارای مقادیر بالایی از ویتامین ها به خصوص ویتامین B3 ،B5 ،B2 و همچنین ویتامین C می باشد اما به لحاظ ترکیبات فنلی و خاصیت آنتی اکسیدانتی ضعیف می باشد.

دو ماده متیل آنترانیلات و هسپریتین به عنوان دو شاخص تعین کننده عسل تک گلی مرکبات شناخته می شوند علاوه بر این عسل با غالبیت بالای مرکبات دارای مقادیر قابل توجهی کافئین می باشد.

خواص درمانی

عسل مرکبات در دنیا به عنوان یک عسل آرامش بخش و نشاط آور شناخته میشود و با تنظیم فشار خون و افزایش سطح هورمون ملاتونین این عمل صورت می گیرد و این عمل منجر به آرامش بیشتر و خواب آوری می شود.

در منابع علمی تاکید شده است که مصرف عسل مرکبات بایستی کمتر از ٦ ماه از تولید آن صورت گیرد در غیر این صورت و در شرایط انبارداری غیرمناسب از خواص غذایی و دارویی آن به شدت کاسته می شود.

اشتراک گذاری

تلگرام

جی‌میل‌

  
دارای امتیاز از 35 رأی
(عدد بالاتر برای عنوان بهتر)