پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1402/4/10 (12:56) تعداد بازديد: 377 بار
 در مجموع 10 راي

خواب و بیداری و قدرت باروری

مــــرجــــع: 📕 تغدیه و بارورینویسنده: 📝 ملیحه تبرایی
توصیه های طب سنتی
شش‌گانه طلایی باروری
منبع

تغذیه و باروری، ملیحه تبرایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشکده طب ایرانی | عکس از cottonbro studio
خواب و بیداری

برای یک باروری مناسب لازم است که خواب زمان و کیفیت طبیعی داشته، بدون کلنجار و انقطاع باشد. چناچه بعد از بیدار شدن از خواب سرحال نیستید و یا هنوز احساس خستگی دارید، کمیت یا کیفیت خواب شما نامناسب است و نیاز بدنتان را آن‌طور که باید برآورده نمی‌کند.

تنظیم زمان و مدت خواب یا در صورت نیاز استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. دیر خوابیدن عادت غلطی است که امروزه به‌دلایل متعدد مانند استفاده مدیریت نشده از برق یا موبایل یا عادات شغلی نامناسب، تبدیل به سبک زندگی غالب عده زیادی از مردم شده است.

درباره باروری بیشتر بخوانید

از دیدگاه طب ایرانی خوابیدن در روز و بعد از طلوع آفتاب به‌تدریج موجب افزایش بیماری‌ها و مواد نامناسب در بدن می‌شود، بنابراین استفاده از ساعات ابتدایی شب برای خوابیدن، یک عادت خوب برای افزایش سلامتی و باروری بدن است. برای مثال ملاتونین که هورمونی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی، تنظیم کننده ایمنی و ضد سرطان است در صورتی که فرد در ساعات ابتدایی شب خواب باشد بیشترین میزان ترشح را دارد.

امروزه ثابت شده است که ملاتونین باعث بهبود فرآیند بلوغ فولیکولی و تخمک‌گذاری می‌شود و میزان آن در مایع فولیکولی بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک کمتر از سایر زنان است.برچسب ها
خواب باروری

  
دارای امتیاز  از 10 رأی