پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: پنجشنبه 1397/3/10 (12:29) تعداد بازديد: 14884 بار
 در مجموع 69 راي

رفع تشنگی در ماه رمضان

مــــرجــــع: 📕 مصاحبه با سینانیوزنویسنده: 📝 مجید انوشیروانی
توصیه های طب سنتی
با تشنگی در ماه رمضان چه کنیم؟
منبع

استنشاق بوی سیب تسکین دهنده عطش قلبی، مجید انوشیروانی، مصاحبه با سینانیوز، ١٣٩١
تشنگی در ماه رمضان

قطع مصرف نوشیدنی ها و خوراک های تری بخش و خنکی بخش، در کنار مواجهه با گرمای خورشید و عوامل گرم کننده دیگر مانند حرکت بدنی و غیربدنی، به ویژه در فرد جوان گرم مزاج، موجب کاهش رطوبات بدن و غلبه گرمی و خشکی بر قلب و کبد و معده می شود و روح های طبی سه گانه نیز از تعادل بیرون می روند و فرد دچار تشنگی زیاد و عطش می گردد.

البته عطش های مرضی ناشی از وجود ماده نامناسب در معده یا سوء مزاج های گرم قلب نیز وجود دارند که ربط چندانی به روزه داری ندارند و شاید در این ماه تشدید شوند و لازم است با مراجعه به درمانگاه های طب سنتی ایران، درمان شوند. این وضعیت موجب خشکی پوست و مزاج، مشکلات روحی، عدم تمرکز، افکار بد، کم خوابی و بدخوابی، عصبیت و تحریک پذیری و بی قراری و… به ویژه در افراد گرم و خشک مزاج می شود.

همه غذاها و ادویه های گرم و خشک، غذاهای مولد صفرا، خوراک های چرب و سرخ کردنی ها، کارهای بدنی زیاد، مواجهه با گرمای روز و تابش آفتاب، بوها، فکرها، استرس ها و احساساتی که موجب افزایش گرمی در مغز و قلب و معده و کبد شوند موجب افزایش تشنگی می گردند.

نخستین گام در کاهش عطش در روزه داری، پرهیز از عوامل زمینه ای بالاست.

اما در وعده های سحر و افطار نیز می توان با خوردن خورش های همراه با آلو، تمرهندی و زرشک، پرهیز از خوردن میوه های گرمسیری چون موز و انبه که زیاده روی در خوردن آن ها موجب افزایش غلظت خون می شود، پرهیز از خوردنی های عطش آور چون بادمجان، کشک، ماکارونی، ماهی و کنسروها، مصرف کمتر شیرینی ها، به ویژه شیرینی های قنادی چون زولبیا و بامیه یا پشمک.

همچنین با نوشیدن شربت بیدمشک با گلاب یا آب آلو، تمر یا زرشک، نوشیدن عرق کاسنی به تنهایی یا همراه با یک قاشق چایخوری تخم خرفه و نوشیدن ماءالشعیر طبّی به جای آب و چای، از ایجاد تشنگی زیاد در طول روز پیشگیری کرد.

بهتر است در وعده سحر از مصرف خوردنی های ادرار آور مانند هندوانه و چای پر رنگ نیز پرهیز شود. یک توصیه خوشمزه دیگر برای رفع تشنگی هم این است که دو ساعت پس از افطار، فالوده هندوانه با سکنجبین، یا عرق کاهو و تخم خرفه، یا فالوده خیار با سکنجبین میل کنید.

روش هایی برای کاهش عطش و حرارت
  • بوییدن سیب گلاب، خیار، لیمو و گلاب.

  • اسپری کردن گلاب خنک در فضای اتاق و شستشوی سر و گردن و سینه با آب خنک یا گلاب.

  • تنفس هوا و نسیم خنک که حرارت زاید قلب را کاهش می دهد.

  • خواب روزانه حدود یک ساعت که بهتر است در حدود پیش از ظهر باشد یا دست کم نزدیک غروب آفتاب نباشد.

  • توقف کمتر در آفتاب و کاهش فعالیت های جسمی و درگیری های فکری به ویژه در محیط گرم.

  • استفاده کمتر از رنگ های گرم و پوشیدن لباس هایی با رنگ های روشن و طبیعت خنک.

  • پرهیز از بوها و عطرهای گرم.

  • مالیدن روغن بادام یا بنفشه به بدن، شکم، گونه ها، پیشانی و پشت گوش.

  • استراحت کردن در جای تاریک با هوای خنک و بوهای خنک باید.

توجه کنیم که تشنگی، الزاماٌ با نوشیدن آب برطرف نمی شود و مصرف تری بخش هایی چون کاهو، خیار بوته ای بدون پوست و بدون نمک، سکنجبین، خاکشیر، روغن بادام شیرین، روغن بنفشه و جو نیز به تأمین رطوبت مورد نیاز بدن کمک می کند.برچسب ها
رمضان تغذیه تشنگی تدابیر فصلی

  
دارای امتیاز  از 69 رأی