پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1397/6/17 (11:34) تعداد بازديد: 14809 بار
 در مجموع 2 راي

فصل زیبای پاییز

مــــرجــــع: 📕 ناصر رضایی پورنویسنده: 📝 پيام تندرستی
توصیه های طب سنتی
تدابیر تندرستی در فصل پاییز
منبع

پيام تندرستی شماره هفتم، ناصر رضایی پور، زير نظر هيات مديره شركت دانش بنيان سيمرغ حكمت ايرانيان، ١٣٩٧
ویژگی های فصل پاییز

ویژگی فصل پاییز سرد و خشک است، اگزما، ترک و خارش پوست و دردهای مفاصل شایع ترین بیماری های این فصل است. استفاده از عطرهای معتدل، حمام یک روز در میان با آب نیم گرم و روغن مالی بدن برای كنترل عوارض توصیه می‌شود.

بیشتر حکمای ایرانی، طبیعت پاییز را سرد و خشک دانسته اند. البته مزاج فصل پاییز بر اساس ارتفاع منطقه، عرض جغرافیایی، نوع خاک، میزان بارندگی و رطوبت، فاصله تا دریا، نوع بادها، وجود یا عدم وجود کوه ها و... متغیر است و آنچه گفته شد، مزاج معمول این فصل در منطقه معتدل و در قیاس با دیگر فصول است. مثلاً در شهرهای شمالی کشور، پاییز خشک نیست و در مناطق کوهستانی خشکی آن بیشتر است.

پاییز، مناسب حال سالمندان و افراد با طبع سرد و خشك نیست!

رعایت های فصل پاییز

هرفصل سال، برای کسانی که مزاج آن ها با آن فصل تناسب دارد، می تواند لذت بخش و مفید باشد ولی برای کسانی که مزاج غیرمتناسب با آن فصل دارند ممکن است سبب بروز مشکلاتی شود.

پاییز نیز با مزاج سرد و خشک خود، برای افراد با مزاج گرم و تر، مناسب تر است و برای افراد با مزاج سرد و خشک، مناسب نیست و می تواند موجب تشدید علایم و بروز برخی بیماری ها به ویژه بیماری های سرد و خشک شود. پس می‌توان نتیجه گرفت این فصل چندان مناسب حال سالمندان و افرادی که بیماری هایی با طبیعت سرد و خشک دارند، نیست.

علت بروز و ظهور زیاد بیماری ها در فصل پاییز را متغیر بودن هوا در طول روز، وجود مواد زاید باقی مانده در بدن از فصل تابستان به جهت خوردن میوه‌های زیاد، ضعف قوت، کاهش تحلیل و دفع مواد زاید می باشد.

به علت سردی هوا خارش پوست، اگزما، شوره سر، ترک پوست، دردهای مفاصل، برخی ورم ها، درد و بزرگی طحال، برخی از انواع تب ها، ادرار قطره ای، سخت ادراری، کم خونی، جنون، وسواس، افسردگی، ورم لوزه ها، دردهای سیاتیکی، انسدادهای گوارشی، سکته و بیماری های ریوی از جمله بیماری های شایع در فصل پاییز هستند.برچسب ها
پاییز تدابیر فصلی

  
دارای امتیاز  از 2 رأی