پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: جمعه 1399/2/19 (17:28) تعداد بازديد: 14536 بار

نقش سیر در سلامتی

مــــرجــــع: 📕 روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با غذانویسنده: 📝 حسین میرحیدر
توصیه های طب سنتی
سیر از نگاه طب سنتی
منبع

روش های پیشگیری و کنترل بیماری ها با مواد غذایی، حسین میرحیدر، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۰
نقش سیر

در تمام ادوار تاریخ که اطلاعات مکتوبی در دست است از سیر به عنوان ضدعفونی کننده برای درمان عفونت ها استفاده شده است. در حال حاضر شواهد علمی بسیاری نشان می‌دهد که خوردن سیر برای حمایت بدن در مقابل سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار کمک می کند.

 سیر دارای تعداد زیادی ترکیبات شیمیایی فعال است که از جمله مهمترین آنها دو ترکیب به نام آلی سین و آلی ئین نشان داده اند که مستقیماً در کشتن و از بین بردن اجرام عفونی بسیار موثرند.

به علاوه به نظر می‌رسد که سیر با تحریک سیستم دفاعی بدن موجب می شود که هر چه بیشتر سلول های کشندۀ طبیعی آزاد شده و وارد معرکه ضد ویروس شوند و تعداد زیادی جرم های عفونی را از بین ببرند.

به نظر دکتر السون هاس مدیر مرکز تحقیقات پیشگیری های پزشکی در کالیفرنیا و مولف کتاب «با تغذیه صحیح و سالم بمانید» برای اینکه از خواص ضدعفونی سیر استفاده شود باید به مقدار کافی مصرف شود.

برای مثال، برای ضدعفونی موثر در سرماخوردگی و آنفلوانزا باید روزانه در حدود یک سیر کامل که شامل چند حبه یا رندۀ سیر خورده شود ولی مشکل در این است که خوردن این مقدار سیر خام برای اغلب اشخاص بسیار سخت است.

 طبق نظر دکتر زیمنت، استاد پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا (لس‌آنجلس) متأسفانه اگر سیر پخته شود و حرارت زیاد ببیند تا نرم شود برخی از مواد شفابخش آن از بین می رود ولی در هر حال باز هم برای مقابله با جرم های عفونی تا حدودی موثر است.برچسب ها
تغذیه سیر سلامتی تندرستی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی