پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: دوشنبه 1399/2/22 (15:45) تعداد بازديد: 14598 بار

درمان نفخ شکم

مــــرجــــع: 📕 تغذیه و روزه‌داری در سلامت و بیمارینویسنده: 📝 غلامرضا کرد افشار و...
توصیه های طب سنتی
تدابیر نفخ شکم در ماه رمضان
منبع

تغذیه و روزه داری در سلامت و بیماری از دیدگاه طب ایرانی اسلامی، دکتر غلامرضا کرد افشار، دکتر محمود خدادوست، دکتر حوریه محمدی کناری، دکتر مریم مقیمی، انتشارات المعی، ۱۳۹۲
مصرف چه غذاهایی در ماه رمضان برای افراد دچار نفخ شکم مفید است؟

در ماه مبارک رمضان از مهمترین علل ایجاد نفخ شکم، یکی خالی بودن معده به مدت طولانی و پر شدن آن پس از چند ساعت نخوردن غذا است و دیگری رعایت نکردن اصول صحیح تغذیه ای در فاصلۀ بین افطار و سحر می باشد.

درباره نفخ شکم بیشتر بخوانید

بهتر است در این ماه از غذاهای با هضم ساده و آسان استفاده شود. غذاهای کبابی و خورشتی سوپ های کم چرب، نان و پنیر و آب میوه از جمله آب سیب در این ماه مفیدند. البته مصرف آب میوه، مایعات و میوه جات باید حداقل ۱ الی ۱/۵ ساعت با زمان صرف غذا فاصله داشته باشد.

بهتر است در این ماه مصرف میوه جاتی از جمله انجیر، مویز و برگه زردآلو که ملین گیاهی و پر از فیبر گیاهی و نامحلول اند و نان سبوس دار و قند طبیعی مثل عسل، دستگاه گوارش را اصلاح و یبوست را برطرف نمود.

ترکیب غذایی شامل سبزی پلو که سبزی آن شوید یا گیشنیز باشد و کباب برگ و جوجه کباب مفید است. مصرف مرباهایی مثل مربای به و بالنگ و کره و عسل در هنگام افطار مفید است.

جهت تقویت معده قرار دادن سبزیجاتی مثل شوید، جعفری، ریحان، نعناع و مرزه در رژیم غذایی مفید است. در صورت مصرف ماست حتماً مقداری آویشن و نمک به آن اضافه شود.

شوید، هضم کنندۀ غذا و تشکیل دهندۀ دل درد و مانع ضعف معده بوده و جلوی فساد غذا در بدن را می‌گیرد، اخلاط غلیظ را از معده خارج می کند و باد ها را پراکنده نموده و از قسمت های مختلف بدن به تحلیل می برد. اگر گوشت با شوید پخته شود زهومت آن از بین رفته و به سرعت پخته شده و هضم آن آسان می گردد. جعفری، خلط های لزج را پاکسازی کرده و محلل نفخ است.

گشنیز، تقویت کنندۀ دهانه معده و مانع صعود بخارات از معده به سمت مغز است. به، مقوی معده و دفع کنندۀ بوی بد دهان و مانع صعود بخارات از معده به سمت مغز است. بالنگ، مانع از ریختن صفرا به معده و روده هاست و معده و کبد را تقویت می کند و مخصوصاً مربای آن به هضم غذا کمک نموده و باد ها را تحلیل می برد.

ریحان از ضعف معده جلوگیری می کند و بادهای غلیظ را تحلیل می‌برد. نعناع، معده و قوت هاضمه را تقویت نموده و بادها را تحلیل می برد. در مقالات طب جدید نیز اثر ضد نفخ نعناع و تقویت دستگاه گوارش توسط این گیاه به اثبات رسیده است.

آویشن، باعث لطافت غذاهای غلیظ شده و باد ها را به تحلیل می برد و معده را از رطوبت و خلط‌های زائد پاکسازی کرده و مانع صعود بخارات به سمت مغز می‌شود. از فساد غذا در داخل بدن جلوگیری کرده و دل درد را تسکین می بخشد.برچسب ها
رمضان نفخ تدابیر فصلی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی