پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: يكشنبه 1399/4/22 (7:35) تعداد بازديد: 14701 بار
 در مجموع 1 راي

نقش کلسیم و منیزیم در قاعدگی

مــــرجــــع: 📕 روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با غذانویسنده: 📝 حسین میرحیدر
توصیه های طب سنتی
نقش کلسیم و منیزیم در دورۀ ناراحتی قبل از قاعدگی
منبع

روش های پیشگیری و کنترل بیماری ها با مواد غذایی، حسین میرحیدر، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۰
نقش کلسیم

مشکل زنان در دورۀ ناراحتی های قبل از عادت ماهیانه فقط به موضوع عارضه بی‌اختیاری در مصرف انواع خاصی از خوراکی های نامناسب محدود نمی‌شود بلکه عده ای به سردرد و نفخ شدید نیز مبتلا می‌شوند که خیلی ناراحت کننده است.

در مورد این قبیل زنان توصیه کارشناسان تغذیه این است که لااقل روزی یک لیوان شیر کم چربی یا بی چربی بخورند زیرا مصرف کلسیم موجود در شیر برای تخفیف ناراحتی‌های دوره قبل از عادت ماهیانه تاثیر زیادی دارد.

به علاوه کلسیم اثر کاملاً مشخصی به ترکیبات شیمی مغز و هورمون های فرح زا می‌گذارند.

توصیه دکتر پنلاند این است که بهتر است زنان در دورۀ عادت ماهیانه علاوه بر استفاده از غذاهای کم چربی هر روز از شیر کم چربی و ماست و پنیر کم‌چربی استفاده کنند و به هیچ وجه ضرورتی ندارد که هر روز مقدار زیادی کلسیم خورده شود و فقط کافی است که در این دوره تنها ۳۳۶ میلی گرم بیشتر از مقدار لازم کلسیم روزانه در وضع عادی (هزار میلی‌گرم) مصرف شود.

هزار میلی‌گرم کلسیم مقدار کلسیمی است که در یک پیمانه شیر بی چربی وجود دارد (یک پیمانه در حدود محتوی یک لیوان یا ظرفیت ۲۲۰ گرم آب می‌باشد).

نقش منیزیم

علاوه بر کلسیم که با تاثیر در شیمی مغز انسان به افزایش روحیه شاد کمک می‌کند، تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که منیزیم در این باره آثار مفیدی دارد و کمبود مقدار منیزیم در خون موجب کاهش مقدار ترکیب شیمیایی مهمی در مغز مرسوم به دوپامین (Dopamine) می‌شود و طبق نظر دکتر ملوین ورباخ (Melvyn Werbach) پروفسور روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا و مولف کتاب تأثیر رژیم غذایی روی ناراحتی های روحی انسان، دوپامین ترکیبی شیمیایی است که شبیه مادۀ سروتونین (Serotonine) برای تنظیم و متعادل ساختن حال و هوا و شادی انسان موثر است.

تحقیقات متعددی نشان می‌دهد که مقدار منیزیم در دورۀ ناراحتی های قبل از دوره عادت ماهیانه در بدن زنان بسیار کاهش می یابد، به علاوه کمبود منیزیم در متابولیسم و سوخت و ساز استروژن نیز اختلال ایجاد می‌کند و این خود علت دیگری برای اضطراب و ناراحتی های از دوره قبل از عادت ماهیانه است.

درباره سهولت قاعدگی بیشتر بخوانید

مقدار منیزیم لازم روزانه بدن برای اشخاص بالغ در حدود ۴۰۰ میلی گرم در روز است که به آسانی می‌توان از طریق انواعی از غذا ها تأمین نمود. بهترین منابع طبیعی منیزیم عبارتند از انجیر، سیب و موز_ لیمو ترش_گریپ فروت_ بادام_ انواع مغز های دانه های گیاهی_ سبزیجات برگی تیره و برنج قهوه ای.برچسب ها
تغذیه کلسیم منیزیم قاعدگی سلامتی تندرستی

  
دارای امتیاز  از 1 رأی