پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: دوشنبه 1399/4/23 (0:49) تعداد بازديد: 14551 بار

اثرات شفابخش بلغور

مــــرجــــع: 📕 روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با غذانویسنده: 📝 حسین میرحیدر
توصیه های طب سنتی
بلغور، یکی از غذاهای سنتی ایرانی
منبع

روش های پیشگیری و کنترل بیماری ها با مواد غذایی، حسین میرحیدر، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۰
اثر شفابخش بلغور

بلغور یکی از مواد غذایی سنتی ایران و در عین حال از نظر مواد مغذی شفابخش بسیار ارزشمند است. متأسفانه در حال حاضر به خصوص در شهرها از الگوی غذایی مردم تا حدود زیادی حذف شده ولی برعکس در کشورهای مغرب زمین به خصوص در آمریکا با توجه به جوانب درمانی آن در ردیف مواد غذایی مورد توجه گروه روشن فکر و دانشمندان تغذیه قرار گرفته و به انواع مختلفه تهیه و در بازار عرضه می‌شود.

برخلاف اغلب دانه های غلات و حبوبات که تا حدودی دیرپز هستند، چون قبلاً نیم پخته شده و خشک شده است خیلی زود می پزد. در ایران بلغور را در روستاها با آسیاب های دستی به شکل گندم نیم کوب در می‌آورند و بسته به معمول هر محل در برخی نقاط ریزتر و در برخی نقاط درشت‌تر می باشد. و به طور کلی دو نوع است بلغوری که از گندم با پوست سفید کرده و بدون پوست تهیه می‌شود که در اینجا بلغور مفید مورد نظر ما بلغور با پوست است.

در مراکز تحقیقات بین المللی و در کانادا و آمریکا تحقیقات زیادی در مورد آثار درمانی بلغور به عمل آمده از جمله تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن بلغور می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از سرطان کولون و سرطان پستان و دیابت داشته باشد به علاوه چون مقدار قابل‌ملاحظه‌ای فیبر غیر قابل حل در آب است می تواند برای انواع از ناراحتی ها از جمله برای رفع یبوست و کنترل بیماری دایورتیکولار و کنترل بواسیر مفید باشد.

بلغور معمولاً به سه شکل عرضه می‌شود:

1. بلغور کم کوب که دانه‌های آن درشت و هم‌عرض دانه های برنج است و برای پختن غذایی به شکل پلو و یا مخلوط با برنج مصرف می‌شود. در برخی موارد گندم کامل که قبلاً جوشیده شده باشد عیناً خشک شده و عرضه می شود.

2. بلغور نیم کوب که برای تهیه صبحانه به کار می‌رود که تنها و یا مخلوط با شیر یا عسل می‌خورند.

3. بلغور ریز کوب که برای تهیۀ انواع دیگری از غذاها از جمله برای تهیه نوع سالاد عربی به نام تابوله (Tabbouleh) به کار می‌رود.برچسب ها
تغذیه سلامتی تندرستی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی