پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: دوشنبه 1399/4/23 (9:46) تعداد بازديد: 14532 بار

تدابیری برای وزن سلامتی

مــــرجــــع: 📕 چاقی از دیدگاه طب سنتینویسنده: 📝 ناصر رضایی پور و...
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای وزن سلامتی در طب سنتی
منبع

چاقی از دیدگاه طب سنتی، دکتر مریم ایران زاد، دکتر ناصر رضایی پور، سیمرغ حکمت ایرانیان، ۱۳۹۵
وزن سلامتی

محدوده وزن سلامتی از کمترین وزن تا بیشترین وزنی است که در آن، همه اندام های بدن فعالیتشان را به شکل طبیعی را به خوبی انجام دهند. فردی که دارای وزن سلامتی است، نشاط درونی، امید به زندگی و نشاط جنسی دارد و هنگام فعالیت بدنی، احساس سنگینی نمی کند. این محدوده وزنی برای افراد مختلف و برای یک فرد در سنین مختلف، می‌تواند متفاوت باشد.

روش های محاسبه وزن طبیعی و چاقی در پزشکی نوین، تا آنجا که با تعریف و علائم وزن سلامتی منافات نداشته باشد، از دیدگاه طب ایرانی قابل قبول است.

چه زمانی به وزن سلامتی می رسم؟

مدت زمان دسترسی به وزن سلامتی، در افراد مختلف بسته به قوت و ضعف و سن بیمار و وجود بیماری های همراه و شدت آنها، به ویژه بیمارهایی که در اولویت درمان نسبت به چاقی قرار دارند، بسیار متفاوت است و قابل پیش‌بینی نیست. در طب ایرانی، اصل، دستیابی به سلامتی است و هیچ شتابی برای سرعت بخشیدن به روند لاغری به بهای بیمار کردن فرد، وجود ندارد.

با توجه به این توضیحات، خواننده محترم دریافته است که مکتب طب ایرانی نیز همچون دیگر مکاتب طبی، دارای نقاط قوت و البته محدودیت های درمانی است و هر چند طبقه بندی آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله چاقی، طی مطالعات علمی به اثبات رسیده، اما نمی‌توان از یک مکتب طبی که برپایه عقلانیت استوار است، انتظار معجزه و اعمال محیّرالعقول داشت.

بیماران در درمانگاه ویژه چاقی و لاغری پیش از پذیرش، از سوی پزشک متخصص طب ایرانی، به طور کامل با دیدگاه طب ایرانی در خصوص چاقی یا لاغری و روند درمان آشنا می گردند؛ به ویژه، در خصوص توجه به مواد دفعی بدن و شاخص های عملکرد درست اندام‌ها از دیدگاه طب ایرانی و چگونگی ارائه شرح حال درست به پزشک آموزش می‌بینند و به پرسش های احتمالی و دغدغه های ذهنی ایشان پاسخ داده می شود و به این ترتیب باورهای غلط ایشان درباره درمان چاقی اصلاح می گردد.

تجربه ثابت کرده است که میزان همکاری افراد که با آگاهی وارد فرآیند درمان می‌شوند، بسیار بیشتر از دیگران است و انتظارات معقول و بررسی بیشتری از سیل درمان دارند.برچسب ها
چاقی سلامتی تندرستی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی