پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: يكشنبه 1399/4/29 (15:50) تعداد بازديد: 14605 بار
 در مجموع 10 راي

راهکاری ساده برای کم خونی

مــــرجــــع: 📕 تغذیه در درمان نابارورینویسنده: 📝 فاطمه نجات بخش و...
توصیه های طب سنتی
تدابیر کم خونی از نگاه طب سنتی
منبع

تغذیه در درمان ناباروری با رویکرد طب نوین و طب سنتی، فاطمه نجات بخش، نازلی نمازی، سودابه بیوس و محمد احمدی، انتشارات المعی، ۱۳۹۳
کم خونی

مواد غذایی گیاهی مانند سیب‌زمینی، اسفناج، کدو حلوایی، کلم ها، هویج، انواع لوبیا، عدس، حبوبات، پوسته دانه برنج، سبوس گندم، ملاس سیاه چغندر، برنج قهوه‌ای، مغز پسته، جعفری خام، خردل خام، خرفه خام، سیب زمینی ترشی خام، فندق و سایر مغزهای گیاهی و مغز تخم کدو، دانه کنجد خام، نخود فرنگی و نخود خشک همه از آهن غنی هستند.

آهن میوه های بالا که ذکر شد از نوع فریک است که قابلیت جذب آن در بدن کم می باشد و اگر این نوع گیاهان با کمی گوشتی و ویتامین C توأم خورده شوند، آهن در آن ها بهتر و بیشتر جذب می‌شود.

در واقع در غذاهای گیاهی، ممانعت کننده هایی برای جذب آهن فریک وجود داشته که میزان جذب آن را کاهش می‌دهند. اما فاکتور MFP، ویتامین C و برخی آمینو اسید ها می توانند میزان جذب را افزایش دهند.

درباره تدابیر کم خونی بیشتر بخوانید

نکته: از دیدگاه طب سنتی ایرانی فقط مواد غذایی که گرم و تر باشد خاصیت خونسازی دارند. بنابراین مواد غذایی سرد مانند سیب‌زمینی، اسفناج، کدو حلوایی و عدس نمی توانند خونساز باشند؛ مگر اینکه در ترکیب با سایر مواد غذایی گرم و تر قرار گیرند که در نهایت گرما و تعریق غلبه داشته باشد.برچسب ها
کم خونی بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 10 رأی