به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1399/7/19 (10:39) تعداد بازديد: 14169 بار

چرا در رمضان دهان بو می دهد؟

دسته بندی: ☑️ تدابیر فصلیمنبع علـمی: 📚 تغذیه و روزه داری
توصیه های طب سنتی
علت بوی بد دهان در روزه داری
منبع

تغذیه و روزه داری در سلامت و بیماری از دیدگاه طب ایرانی اسلامی، دکتر غلامرضا کرد افشار، دکتر محمود خدادوست، دکتر حوریه محمدی کناری، دکتر مریم مقیمی، انتشارات المعی، ۱۳۹۲ | عکس از Folco Masi و Amr Taha™
علت بوی بد دهان در رمضان

یکی از مشکلاتی که اکثر روزه‌داران در ماه مبارک رمضان با آن مواجه می‌شوند. بوی ناخوشایند دهان است که گاهی علاوه بر خود فرد، ممکن است اطرافیان او را نیز آزار دهد. البته این مشکل برای بعضی از افراد فقط به ماه رمضان محدود نمی‌شود و در ماه‌های دیگر سال نیز وجود دارد.

بوی بد دهان
ایی حکیم | اولین عطاری آنلاین در ایران

از دیدگاه طب جدید مهم‌ترین علل بوی بد دهان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی و عفونت دندان‌ها و لثه‌ها و بیماری‌های گوارشی از جمله ریفلاکس معده به مری هستند و بیماری‌های تنفسی، اختلالات متابولیک، داروها و بیماری‌های سیستمیک و ... در رده‌های بعدی اهمیت قرار دارند.

در طی روزهای معمولی به‌دلیل نوشیدن مایعات، بزاق دهان پیوسته تازه می‌شود و این بو کم‌تر است اما در روزه‌داری به دلیل اینکه امکان تازه شدن آب دهان کم‌تر است باقی ماندن غذا در بین دندان‌ها، بوی بد بیشتری را ایجاد می‌کند.

از طرف دیگر، در حالت روزه‌داری و گرسنگی طولانی مدت پس از گذشت چند ساعت که ذخایر قندی بدن تمام می‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی‌ها روی می‌آورد. در اثر سوختن چربی‌ها موادی به نام کتون در بدن ساخته می‌شوند که بوی آن‌ها از راه تنفس خارج می‌شوند.برچسب ها
رمضان بدن دهان تدابیر فصلی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی