پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1399/9/29 (11:40) تعداد بازديد: 14582 بار

راهکاری برای فراموشی

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای بیماری فراموشی از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Ono Kosuki و Helena Lopes و Robert V. Ruggiero
نسیان یا فراموشی

اگر بیمار سالمی یک‌باره دچار فراموشی گردد این امر مربوط به محتویات جمجمه بوده و بیشتر یک نوع صرع است که فساد در فکر با ذکر یا تخیل پیدا می‌شود.

بیماری که دچار فراموشی است درست می‌شنود، درست می‌بیند اما مطالب را زود فراموش می‌کند. اگر به علت گرفتاری مرکز تخیلات و محل حفظیات باشد، بیمار دچار احساس خواب رفتگی، سنگینی در پشت سر و دچار خروج رطوبت دائم از دهان و بینی است.

وجود کسالت عمومی و بدتر شدن در اثر خوردن میوه‌های سرد و تر از نشانه‌های بارز بیماری است. این نمونه مرض در پیران زیادتر از جوانان دیده می‌شود.

درباره تقویت حافظه بیشتر بخوانید

در صورتی که عوارض مغزی یا جمجمه‌ای و بیماری‌های دیگر در کار نباشد، درمان زیر مفید است و پاکسازی بدن به وسیله ایارج فیقرا موثر می‌باشد.

1. خردل 5 گرم، سیاه‌دانه 5 گرم نرم کوبیده در عسل حل کرده غرغره نمایند.

2. سیاه‌دانه یا فلفل یا خردل را کوبیده به صورت گرد در بینی به‌کشند تا عطسه زیاد کنند.

3. مشگ، عنبر، پودینه، جوز هندی، بسباسه، قرنقل و یا مرزنجوش بو کنند.

4. با جوشانده بابونه و مغز ناخنک سر را به‌شویند.

اگر مزاج بیمار گرم باشد با تجویز داروهای بالا که خیلی گرم است، حالت بیمار بدتر خواهد شد. شربت گل زوفا و یا شربت اسطوخودوس هر کدام مفید است که برای تهیه آن‌ها 10 گرم از دارو را می‌توان جوشانیده و در شربت قند حل کرده سه مرتبه در روز به بیمار بدهند.برچسب ها
حافظه فراموشی بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی