پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: سه‌شنبه 1399/12/5 (13:55) تعداد بازديد: 14817 بار

تدابیری برای زنان شیرده در رمضان

مــــرجــــع: 📕 تغذیه و روزه‌داری در سلامت و بیمارینویسنده: 📝 غلامرضا کرد افشار و...
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای مادران شیردهی که روزه می‌گیرند
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Dominika Roseclay و Wes Hicks و Jordan Whitt
شیردهی

مادران شیردهی که روزه می‌گیرند، ممکن است آب بدنشان کم شود و تغییراتی در سدیم و اسید اوریک پلاسما و نیز میزان لاکتوز، سدیم، پتاسیم شیر آن‌ها به وجود آید. به علاوه اگر چه کمیت درشت مغذی‌ها در شیر تغییر نمی‌کند اما محتوای روی، منیزیم و پتاسیم آن ممکن است در زنان شیرده روزه‌دار کاهش یابد. بنابراین این روزه‌دارای برای زنان شیرده که بچه‌های کمتر از 6 ماه دارند چندان مناسب نیست.

البته در سال اول تولد شیر مادر غذای اصلی کودک می‌باشد و اکثر مواد مورد نیاز رشد وی از طریق شیر مادر تامین می‌شود ولی بعد از یک سالگی که کودک از غذای خانواده استفاده می‌کند و شیر مادر نقش کمکی در تغذیه وی دارد ریزی مغذی ها نیز از سایر غذاها تامین خواهند شد و مادران می‌توانند با مشورت پزشک و باتوجه به قوای بدنی خود و کودک، و نیز وضعیت منحنی رشد کودک و میزان دریافت سایر غذاها، در مورد روزه‌درای تصمیم بگیرند. رعایت توضیه‌ها و دستورات زیر به بهبود کیفیت و افزایش شیر، در مادران شیرده کمک میکند:

بهترین مواد غذایی برای زنان شیرده:

نان گندم خوب پخته شده، گوشت بره، بزغاله، گوشت و مغز، ماهی تازه، کرفس، کنجد چغندر، آشی که با نخود و جو پخته شده باشد، کاهو، بادام، فندق.

غذاهایی که مصرف آن‌ها برای زن شیرده مناسب نیست:

خردل، نعناع، سیر و پیاز. برای غلیظ شدن شیر زنانی که شیر آن‌ها رقیق است: پرهیز از فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین، مصرف شیره انگور با نان سنگک به عنوان صبحانه یا شام، استراحت و خواب کافی.

کم بودن شیر چند علت دارد:

1. غلبه حرارت بالا بر بدن: استفاده از سوپ جو با اسفناج برای افزایش شیر در این حالت مفید است.

2. غلبه سردی بر بدن یا گرفتگی در مجاری شیر: در این مورد استفاده از هویج یا تخم آن و همچنین بادکش گرم زیر سینه در افزایش شیر موثر است.

3. کمبود شیر به دنبال کم غذایی مادر: افزودن سیاهدانه، رازیانه و تخم شوید به رژیم غذایی به افزایش شیر کمک می‌کند.برچسب ها
رمضان تغذیه تدابیر فصلی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی