پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: چهارشنبه 1400/2/22 (12:40) تعداد بازديد: 14826 بار

درمان رفع خارش پوستی

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای خارش یا حساسیت پوستی از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Kristina Nor و ROMAN ODINTSOV و Craig Adderley
خارش یا حساسیت پوستی

علت پیدایش این بیماری زیاد و هر عامل ناسازگاری می‌تواند موجب خارش گردد، از این‌رو بهترین درمان از بین بدن عامل محرک آن است.

به طور کلی غذاها در پیدایش خارش و یا تحریک آن رل بسیار مهمی را به عده دارند. مثلا با خوردن غذاهای نمک سود، ماهی کهنه نمک زده، پنیر کهنه و غذاهای سرح کرده‌ای که با مواد رنگین و محرک مثل، فلفل، زنجبیل، دارچین، هل و میخک و غیره تزیین شده باشند، بیماری شدت می‌یابد.

درمان خارش‌ها به طور کلی یا از بین بردن عامل محرک سودبخش بوده و در بیشتر آن‌ها میتوان از ماءالشعیر و ماءلجبن استفاده نمود. این گونه بیماران از غذاهای خنک بایستی استفاده کنند و مرتب حمام گیرند و با گل ارمنی 10 گرم، کافور یک گرم، سرکه یک استکان، آب زردچوبه یک استکان، روغن بادام، روغن گل از هر کدام نصف استکان همه را مخلوط کرده مکرر در حمام بمالند.

درباره رفع خارش پوست بیشتر بخوانید

یا مازو را نرم کوبیده در سرکه حل کرده با آرد عدس در سرکه حل کرده و به آن روغن گل افزوده در حمام به بدن بمالند. یا سرکه، مورد و گِل ارمنی یا مالیدن بوره، گِل ارمنی و گلنار یا پوست انار یا آرد جو و تخم ترشک یا ریشه مرغ، مریم گلی و آویشن یا آب برگ عناب، آب چغندر، آب کرفس و سرکه بمالند.

اگر محل خارش دار لای چین سرین (کفل) باشد کمی زاج را بو داده در روغن بزرگ کرده بمالند. یا تخم کتان را جوشانده بمالند.

اگر خارش در محل بیضه‌ها باشد اقاقیا و مامیثا از هر کدام 5 گرم، صبر زرد 5/2 گرم، نشادر 15 گرم، همه را نرم کوبیده در 2 استکان سرکه حل کرده بمالند.

در کسانی‌که مدتی به خارش قسمتی از بدن مبتلا هستند که باعث ناراحتی شدید آن‌ها شده است، بهترین معالجه زالو انداختن به آن ناحیه است. خون‌گیری و کم کردن آن، داروی موثری برای خارش بدن است انداختن زالو بر محل خارش و شستشوی آن با گل بنفشه، گل سرخ و گل نیلوفر سودمندتر است.برچسب ها
پوست مو

  
دارای امتیاز  از 0 رأی