پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: سه‌شنبه 1400/3/11 (10:13) تعداد بازديد: 15346 بار

ثقل زبان در طب سنتی

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای ثقل زبان از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Mimi Thian و Juan Encalada و mentatdgt
ثقل زبان

یعنی در گفتار و کلام وقفه ایجاد شود. در این صورت باید از جوشانده بنفشه، مغز تخم کدو و روغن بادام یا لعاب گل خطمی یا شیره تخم خرفه به صورت دهان شویه و نگاه داشتن آن در دهان استفاده و غرغره کنند، سر را نیز با آب آن‌ها بشوند و نیز بر زبان و گردن و بیخ گوش بمالند.

گل نیلوفر، آب گشنیز، آب تاجریزی، روغن بنفشه یکی یا همه آن‌ها را در شیر حل کرده در دهان گیرند و خارج نمایند.

دادن ایارج فیقرا و داروهای مقوی اعصاب موثر است روزها فلفل و خردل، عاقرقرحا، غوره نمک و کمی نشادر در زبان بمالند.

یا یکی از آن‌ها را جوشانده غرغره کنند و مالیدن آویشن، خردل عاقرقرحا، ریشه کبر و کندوش ساییده بر زبان موثر است اگر تکلم خیلی سخت باشد می‌توان فرفیون و کندش را ساییده خمیر کرده مدام بر پشت گردن گذارند.

قرفه، دار فلفل و فلفل هر کدام 5 گرم، زیره 10 گرم و شکر 40 گرم همه را خوب ساییده در نیم کیلو عسل ریخته، روزی 3 قاشق مرباخوری میل نمایند. اگر بیمار کودک باشد نمک را در عسل حل کرده بر بن زبان بمالند.

اگر اختلال تکلم به علت بیماری‌های جمجمه باشد بایستی به بیمار گل قند عسلی داد و خردل را در عسل حل کرده هر روز صبح غرغره کنند، چند روز بعد از غرغره، عاقرقرحا و فلفل و خردل را برابر هم ساییده بر زبان مالند و مرتباً وج در دهان داشته، بمکند.

نشادر، زنجبیل، فلفل، عاقرقرحا، مویزج، آویشن، نمک هندی، بورق مرزنجوش و سیاه‌دانه را جوشانده در عسل حل کرده، غرغره نمایند.برچسب ها
بدن زبان بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی