پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: سه‌شنبه 1400/3/11 (10:13) تعداد بازديد: 14502 بار

درمان ثقل زبان با طب سنتی

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای ثقل زبان از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Mimi Thian و Juan Encalada و mentatdgt
ثقل زبان

یعنی در گفتار و کلام وقفه ایجاد شود. در این صورت باید از جوشانده بنفشه، مغز تخم کدو و روغن بادام یا لعاب گل خطمی یا شیره تخم خرفه به صورت دهان شویه و نگاه داشتن آن در دهان استفاده و غرغره کنند، سر را نیز با آب آن‌ها بشوند و نیز بر زبان و گردن و بیخ گوش بمالند.

بیماری زبان
ایی حکیم | اولین عطاری آنلاین در ایران

گل نیلوفر، آب گشنیز، آب تاجریزی، روغن بنفشه یکی یا همه آن‌ها را در شیر حل کرده در دهان گیرند و خارج نمایند.

دادن ایارج فیقرا و داروهای مقوی اعصاب موثر است روزها فلفل و خردل، عاقرقرحا، غوره نمک و کمی نشادر در زبان بمالند.

درباره سلامتی زبان بیشتر بخوانید

یا یکی از آن‌ها را جوشانده غرغره کنند و مالیدن آویشن، خردل عاقرقرحا، ریشه کبر و کندوش ساییده بر زبان موثر است اگر تکلم خیلی سخت باشد می‌توان فرفیون و کندش را ساییده خمیر کرده مدام بر پشت گردن گذارند.

قرفه، دار فلفل و فلفل هر کدام 5 گرم، زیره 10 گرم و شکر 40 گرم همه را خوب ساییده در نیم کیلو عسل ریخته، روزی 3 قاشق مرباخوری میل نمایند. اگر بیمار کودک باشد نمک را در عسل حل کرده بر بن زبان بمالند.

صحبت کردن
ایی حکیم | اولین عطاری آنلاین در ایران

اگر اختلال تکلم به علت بیماری‌های جمجمه باشد بایستی به بیمار گل قند عسلی داد و خردل را در عسل حل کرده هر روز صبح غرغره کنند، چند روز بعد از غرغره، عاقرقرحا و فلفل و خردل را برابر هم ساییده بر زبان مالند و مرتباً وج در دهان داشته، بمکند.

نشادر، زنجبیل، فلفل، عاقرقرحا، مویزج، آویشن، نمک هندی، بورق مرزنجوش و سیاه‌دانه را جوشانده در عسل حل کرده، غرغره نمایند.برچسب ها
بدن زبان بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی