پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1400/3/22 (16:11) تعداد بازديد: 14559 بار

درمان فلجی صورت

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای درمان فلجی عصب صورت از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از cottonbro و Kat Jayne
فلج عصب صورت

در بینی روغن گردو به‌چکانند و یا جوشانده بابونه، آویشن، پودینه سر را بشویند. روغن بابونه یا آویشن یا پودینه بر پشت و سر و گردن و شقیقه و صورت بمالند.

یک ساعت به یک ساعت این عمل را تکرار کنند تا حدود 10 بار در روز (مکرر انجام دهند)، به مدت 7 روز این عمل را تکرار کنند. روغن قسط، روغن سداب، روغن گردو بر سر و گردن بمالند. فلفل را نرم ساییده به روغن آمیخته به محل فلج ضماد نمایند مرتب میخک بمکند.

عوض آب شربت عسل نوشند عضلات پشت گردن را گرم نگاهدارند، داروهای موثر به صورت غرغره بیشتر به‌کار برند. گل بنفشه را پخته به قسمت جلو سر ضماد نمایند، ماءالاصول در سکنجبین حل کرده و یا در گل قند عسلی حل کرده بدهند.

درباره تدابیر فلجی بیشتر بخوانید

دادن ایارج فیقرا مفید است شستن سر با آویشن، سداب، عاقرقرحا، دانه اسفند، بابونه، مرزنجوش، مغز ناخنک بسیار موثر است، شستن صورت با جوشانده آویشن و بابونه یا جوشانده خردل و سرکه مفید و همچنان سر را با آن‌ها موثر می‌دانند.

وج را به صورت آدامس مرتبا در دهان دارند و بمکند، سندروس را جوشانده به صورت، بخور به‌کار برند. سکبینج و جاوشیر و مقل بویند و تا چهل روز نگذرد، انفیه به کار نبرند.

معتقدند که مرزنجوش 2/5 گرم، سکبینج 1 گرم ساییده در یک قاشق روغن زیتون ریخته در بینی بچکانند. در بهبودی بیماری خیلی موثر است.

تخم شنبلیله، تخم کتان، روغن زیتون، پیه مرغ و مغز حرام گاو، جوز هندی همه را نرم کوبیده در روغن حل کرده پشت گردن را چرب کنند.برچسب ها
عصب عضله بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی