پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1400/4/12 (11:23) تعداد بازديد: 14595 بار
 در مجموع 1 راي

درد مفاصل قابل درمان است

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
تدابیری برای درد مفاصل از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Kindel Media و Ba Tik
درد مفاصل

هر دردی که در بندگاه‌ها پیدا شود، درد مفاصل نامیده می‌شود. مثل مفصل مچ دست و یا مفصل انگشتان و غیره. دردهای مفصلی بیشتر مربوط به ماده است (رسوب املاح، جمع شدن مایعات و غیره). دردهای مربوط به در رفتگی و شکستگی جدا از ماده است.

دردهای مفصلی بیشتر از ماده بلغم و خون بوده، کمتر از ماده صفراوی و سوداوی است. گاهی دو ماده مثل صفرا و بلغم توأماً موجب ایجاد دردهای مفصلی می‌شوند.

درمان: درد مفاصل در مزاج سرد را با دادن داروها و غذاهای گرم، در مزاج گرم با اغذیه و داروهای سرد تعدیل مزاج نمایند. اگر مربوط به مزاج خشک باشد به تر طیب مزاج به‌پردازند و اغذیه رطوبتی چون شیر گاو و غیره خورند، روغن بادام، روغن مغز تخم کدو، پیه مرغ و مغز ساق قلم گاو مخلوط کرده بمالند.

در زیادی خون فصد و کم کردن خون لازم است و شربت لیمو و سکنجبین و شیره چهار تخم و عناب، زرشک و لیمو و آلوچه خشکه مفید است با فرمول زیر.

عناب و زرشک هر کدام 100 گرم، آلوچه خشکه 250 گرم، قرقات 20 گرم، گل بنفشه 10 گرم، لیمو، پر سیاوشان و کاکنج هر کدام 5 گرم همه را مخلوط کرده 10 قسمت نمایند هر قسمت را صبح و عصر 250 گرم جوشانده میل نمایند. این فرمول برای گرم مزاجان، چاق‌ها، فشار خونی ها، دموی مزاج‌ها و کسانی‌که مبتلا به خشک شدن دهان هستند و عطش دارند خیلی مفید و موثر است.برچسب ها
بدن مفصل بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 1 رأی