پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: يكشنبه 1400/5/17 (10:18) تعداد بازديد: 508 بار

در مورد میگرن بیشتر بدانید

مــــرجــــع: 📕 نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)نویسنده: 📝 صفدر صانعی
توصیه های طب سنتی
آگاهی در مورد سردردهای میگرنی از نگاه طب سنتی
منبع

نسخه‌ی شفا (گل و گیاه)، دکتر صفدر صانعی، انتشارات حافظ نوین، تهران، ۱۳۸۶ | عکس از Keira Burton و Andrea Piacquadio و Liza Summer
سردردهای میگرنی

گرچه هنوز علت اصلی میگرن شناخته نشده لیکن آن را به یک پدیده عروقی نسبت می‌دهند. معمولاً احساس‌هایی نظیر تهوع، کاهش بینایی در قسمتی از میدان بینایی (اورای بینایی یا عامل خبر دهنده) یا سایر اقسام توهمات حسی فرا رسیدن سردرد میگرنی را اعلام می‌دارند.

از این رو بیشتر بیماران خود می‌فهمند که سردردشان فرا خواهد رسید و آماده پذیرایی این مهمان دردناک خواهند شد این علائم معمولاً پیش درآمد شروع درد است.

یکی از نظریات دانشمندان درباره میگرن این است که:

هیجانات و فشارهای روحی طویل المدت از طریق رفلکس باعث انقباض بعضی از سرخ‌رگ‌های سر از جمله آن‌هایی که به مغز خون می‌دهند، می‌گردد.

درباره تدابیر میگرن بیشتر بخوانید

این انقباضات باعث کم شدن خون قسمتی از مغز شده که این کم خونی را معرف عامل خبر دهنده یا علائم پیش‌رس سردرد می‌دانند.

این کم خونی کم‌کم شدیدتر شده باعث تغییراتی در دیواره رگ‌ها می‌گردد، این تغییرات موجب شل شدن دیواره عروقی خون شده، این عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتی) خود را از دست می‌دهند.

فشار موجود در این رگ‌ها موجب گشادی آن‌ها شده ضرباتی شدید به صورت کلنگ زدن یا ضربه‌زدن برای بیمار به‌وجود می‌آورد و به نظر می‌رسد، گسترش بیش از حد جدار عروق باعث پیدایش میگرن باشد. اثرات ثانوی کم‌خونی نیز خود عامل دیگری در تشدید سردرد است.

اگر سندرم میگرن در مراحل اولیه و پیش‌رس به وسیله ترکیبات تارترات ارگوتامین (سد) شود، سردرد شدیدی به‌وجود نمی‌آید. این ترکیبات می‌توانند از ایسکمی یا کم‌خونی اولیه عروق جلوگیری کرده مانع به‌وجود آمدن سردرد شوند.

مکانیسم بروز حمله میگرنی را می‌توان بدین طریق شرح داد که طی سه مرحله این درد به‌وجود می‌آید.

1. مرحله احتباس آب و نمک در بدن که این بیشتر در نزد زنان بلندقدی که مبتلا به حالت عصبانی و زودرنجی و تحریک‌پذیری هستند دیده می‌شود، در روزهای اول قاعدگی که الدرسترون خون و ادرار زیاد می‌شوند، این سردرد شدت می‌یابد.

2. مرحله انقباض و سوم مرحله انبساط عروق است که در این مرحله اطراف عروق مایعات پولی پپتیدی شبیه به برادی کینین یافت می‌شود که علت پیدایش آن معلوم نیست، شاید آشفتگی سوخت و ساز سروتونین در ایجاد میگرن موثر باشد که داروهای ضد سروتونینی بر روی آن موثر است.برچسب ها
سردرد بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی