پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1400/8/22 (13:8) تعداد بازديد: 617 بار
 در مجموع 10 راي

یبوست ام الامراض است

مــــرجــــع: 📕 پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانینویسنده: 📝 ریحانه معینی و...
توصیه های طب سنتی
تدابیر رفع یبوست
منبع

پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی، دکتر ریحانه معینی، دکتر نرجس گرجی، انتشارات ایرانیان طب، چاپ سیزدهم ویراست دوم | عکس از Sora Shimazaki
یبوست

این بیماری را (ام الامراض) یعنی مادر (بیماری ها) می‌نامند. در بسیاری منابع طب جدید دفع کمتر از سه بار در هفته را یبوست واقعی در نظر می‌گیرند، حال آنکه در دیدگاه طب ایرانی دفع باید مطابق با وعده‌های غذایی اصلی هر فرد صورت گیرد و همچنین قوامی بسیار نرم (مانند عسل) داشته باشد، در نتیجه دفع کمتر از دو بار در روز و هر گونه سختی و احساس فشار در زمان یبوست در نظر گرفته می‌شود و با توجه به این نکته آمار یبوست بسیار بالا خواهد بود.

درباره رفع یبوست بیشتر بخوانید

وقتی مواد دفعی در زمان مناسب از روده خارج نشوند امکان باز جذب و بازگشت آن‌ها به دستگاه گردش خون وجود دارد.

یبوست هم به دلیل ایجاد حس ناخوشایند و هم به دلیل دف نشدن مواد زاید علاوه بر تاثیرات منفی جسمی می‌تواند به شدت بر حالات روانی فرد نیز اثر منفی بگذارد.

روش‌های پیشگیری از یبوست

ساعات منظم غذایی را رعایت نمایید، داشتن یک برنامه غذایی منظم بدن را برای ایجاد هماهنگی در هضم، جذب و دفع مواد یاری می‌دهد.

در هنگام احساس نیاز به دفع به هیچ وجه آن را به تعویق نیندازد، این مساله به ویژه در کودکان بسیار حائز اهمیت است، برخی از پدران و مادران فرزندان خود را از استفاده از سرویس‌های بهداشتی مهد کودک‌ها یا مدارس به دلیل ترس از آلودگی منع می‌کنند و کودک مجبور به خودداری شده و این امر به مرور موجب اخلال در حرکات طبیعی روده و ایجاد یبوست می‌گردد. از طرفی برخی کودکان که از ابتدا مدفوع سفت دارند به دلیل ترس از درد هنگام دفع از از این کار خودداری می‌کنند و در نتیجه دچار تشدید یبوست اولیه خواهد شد.

درباره رفع یبوست بیشتر بخوانید

از مصرف غذاهای خشکی آور و یبوست زا مانند عدس، موز نارس، میوه های ترش و قابض، بادمجان، گوشت‌های مانده یا نمک سود، قهوه، نسکافه، ترشی‌ها، ماکارونی، لازانیا، قارچ، غذاهای آماده یا کنسروی، غذاهای حاوی مواد نگهدارنده، مواد غذایی شور یا پر ادویه و پنیرهای کهنه خوداری نمایید.

از موقعیت‌های استرس زا یا خشم آور دوری کنید.

از ماساژ کف پا و ماساژ شکم غافل نشوید، یکی از روش‌های کمک به کاهش یبوست ماساژ مداوم کف پا و شکم است، ماساژ کف پا با انگشتان دست یا به کمک وردنه قابل انجام است، ماساژ شکم نیز به صورت دورانی و با روغن‌های مناسب مثل کرچک در جهت عقربه های ساعت انجام می‌شود.

ورزش را فراموش نکنید، ورزش‌های معتدل مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله نیز در تقویت عضلات روده و جلوگیری از یبوست مناسب است.

درباره رفع یبوست بیشتر بخوانید

حتی الامکان از توالت‌های ایرانی استفاده کنید زیرا لگن و پاها در این موقعیت به دفع راحت و کامل کمک می‌کند (هر چند افرادی که درد لگن یا زانو رنج می‌برند ناچارند از توالت فرنگی استفاده کنند).

مصرف مرتب آش طبی برای اکثر افراد مناسب است. گوشت های لطیف مثل بال و گردن مرغ محلی، اسفناج، گشنیز، کمی شنبلیله، برنج، کمی ماش پوست گرفته یا عدس پخته، در انتهای پخت روغن زیتون، روغن بادام شیرین یا کنجد و مقدار کمی نمک بیافزایید. در صورت احساس حرارت یا خشکی زیاد بدن کدوی خورشتی یا آلوی بخارا و در صورت احساس سرما یا وجود نفخ مقداری زیره نیز اضافه می‌شود. این غذا تقریبا بی مزه بوده و نباید طعم شوری، ترشی یا تندی غالب داشته باشد.برچسب ها
یبوست بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 10 رأی