پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1401/4/11 (15:30) تعداد بازديد: 884 بار

بارداری و یبوست

مــــرجــــع: 📕 پیام تندرستینویسنده: 📝 ناصر رضایی پور و...
توصیه های طب سنتی
رفع یبوست و جلوگیری از آن
منبع

پیام تندرستی، سلامتی جسم و جان در گروه سلامتی گوارش، شماره دوم بهار تندرستانه، دکتر ناصر رضایی پور، شهریار اسماعیلی، انتشارات ترنجان، همکاری موسسه ماساژ راما اسپا | عکس از Pixabay
یبوست در دوران بارداری

معمولا در دوره بارداری، به علت تعدیل میزان هورمون‌ها و فشار رحم روی روده‌ها، یبوست ایجاد می‌شود اما پیشگیری از یبوست برای مادران باردار بسیار مهم است.

باید توجه داشت که مصرف همه گیاهان و داروهای مسهل قوی، به هر صورت، برای مادران باردار اکیداً ممنوع است. همچنین مصرف سنا، صبر زرد (آلوئه ورا) و داروهایی که حاوی این گیاهان یا عصاره آن‌ها باشند، برای مادران باردار ممنوع است. حتی حکمای پزشکی پارسی، برخی ملین‌ها مانند گل بنفشه، گل ختمی و گل پنیرک را نیز برای مادران باردار منع کرده‌اند زیرا مصرف این گیاهان، به دلایلی مانند حیض‌آوری و اثرات شل کنندگی رباطات نگهدارنده و عضلات دهانه رحم، ممکن است موجب سقط یا لغزیدن جنین گردد. به ویژه بانوانی که در سن بالا باردار شده‌اند یا سابقه سقط دارند، حتما باید از این گیاهان دوری کنند.

درباره رفع یبوست بیشتر بخوانید

نخستین گام برای رفع یبوست در زنان باردار، خوردن آش‌ها و سوپ‌های رقیق با گوشت مرغ جوان و کمی هویج رنده شده نرم و سبزیجات و ادویه معتدل (بدون طعم تند و تیز ) که روغن بیشتری در پخت آن‌ها به کار رفته باشد، است. البته اگر مادر مبتلا به ریفلاکس باشد، باید این غذاها را در وعده‌های کم حجم تر میل کند. ولی اگریبوست برطرف نشد، می‌توان با رعایت شرایطی و زیر نظر پزشک متخصص، از تمبر هندی، گلقند، فلوس خیار شنبر، روغن بادام یا برگ گل سرخ تازه سائیده نیز بهره جست.

مصرف شیرخشت یا ترنجبین برای رفع یبوست مادران باردار توصیه شده است. به این منظور می‌توان حدود ۲۵ تا ۳۰ گرم شیرخشت یا ترنجبین را در یک لیوان آب ولرم همراه با دو قاشق غذاخوری گلاب توصیه کرد که بهتر است نیم تا یک ساعت پس از صبحانه نوشیده شود.برچسب ها
یبوست بیماری ها

  
دارای امتیاز  از 0 رأی