پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تاريخ درج: شنبه 1401/9/12 (13:0) تعداد بازديد: 262 بار

نقش رادیکال‌های آزاد در بدن

مــــرجــــع: 📕 روش‌های پیشگیری و کنترل بیماری‌ها با غذانویسنده: 📝 حسین میرحیدر
توصیه های طب سنتی
رادیکال‌های آزاد و ضداکسید کننده‌ها
منبع

روش های پیشگیری و کنترل بیماری ها با مواد غذایی، حسین میرحیدر، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۰ | عکس از Khalid Satvilker
رادیکال‌های آزاد

در جنگ دوم جهانی ژاپن تعدادی جنگده‌های هوایی داشت که برای دفاع از جزیره ژاپن آماده بوند جان خود را فدا کنند و با بمب از هوا به کشتی‌های مورد هدف حمله نمایند و آن را نابود کنند!

ضداکسید کننده‌ها در بدن انسان نقشی نظیر این خلبان‌های فداکار ۱۹۴۰ ژاپن را دارند و شجاع‌ترین خدمت‌گذاران بدن انسان می‌باشند.

هر روز بدن انسان با هزاران حمله از طرف نیروهای آزاد به نام رادیکال‌های آزاد برخورد می‌کند. رادیکال‌های آزاد مولوکول‌های اکسیژن ناپایداری هستند که تحت تاثیر عواملی مانند دود سیگار، نور شدید آفتاب، آلودگی‌های هوا، پرتو ایکس حاصله از رادیولوژی‌ها، اشعه ماوراء بنفش و ده‌ها عوامل دیگر، یک الکترون از ساختمان مولوکولی خود از دست داده و به صورت یک مولکول ناقص درآمده‌اند

درباره آنتی‌اکسیدان بیشتر بخوانید

این مولکول‌های ناقص اکسیژن، سراسیمه در زوایای بدن سرگردانند و به هر گوشه‌ای سر می‌زنند تا در فرصتی نقص خود را با دزدین الکترون از سایر مولکول‌ها ترمیم کنند و به صورت اکسیژن پایدار درآیند و هر موقع که موفق شوند الکترونی از دیگران بربایند ناچار مولکول‌های ناقص بیشتری درست می‌شود و به سلول‌های سالم صدمه وارد می‌شود.

آسیب رادیکال‌های آزاد موجب رسوب جز مضر کلسترول در شریان‌های اصلی بدن، موتاسیون یا جهش و سرطانی شدن سلول‌ها، کاتاراکت و کدر شدن عدسی چشم، آسیب به ماکولا و از دست رفتن دید چشم و از همه مهم‌تر پیری زودرس می‌شود.برچسب ها
تغذیه سلامتی تندرستی

  
دارای امتیاز  از 0 رأی