پشتیبانی
به وب سایت ایی حکیم، پایگاه تخصصی طب سنتی ایران خوش آمدید.
تعداد بازديد: 15661 بار
 در مجموع 47 راي

ملاحظات حجامت

مــــرجــــع: 📕 اعمال یداوینویسنده: 📝 غلامرضا کرد افشاری و...
طب سنتی ایران
توصیه های قبل و بعد از حجامت
منبع

اعمال یداوی، حوریه محمدی کناری، غلامرضا کرد افشاری، انتشارات یاقوت، ١٣٩٦
ملاحظات قبل از حجامت

حمام: پس از استحمام نباید حجامت کرد مگر کسی که خون او غلیظ باشد تا در اثر توقف در حمام و بخارات آب گرم رقت در خون حاصل شود و یک ساعت پس از حمام استراحت نموده و بعد حجامت کند. پس واضح است که حجامت در حمام نیز مجاز نیست.

منظور از حمام همان حمامهای سنتی دارای قسمتهای چهارگانه است که خود از شیوه های درمانی محسوب شده و باعث تعریق فراوان می شده است و ماهیتاً با حمامهای معمول امروزی در منازل متفاوت است. شاید بتوان سونای امروز را از جهاتی معادل حمام در منابع طب سنتی دانست.

غذا خوردن:

حجامت در زمان گرسنگی: خالی بودن معده در زمان انجام حجامت باعث ریختن صفرا به آن و ایجاد ضعف و بیماری های صفراوی می شود. بعلاوه باعث خروج بیشتر اخلاط صالحه به جای اخلاط غلیظه کثیفه فاسده می شود. در احادیث نیز از حجامت در حال گرسنگی نهی شده است.

حجامت در زمان سیری: حجامت بلافاصله پس از خوردن و قبل از هضم غذا باعث جذب غذای نضج نیافته به سوی عضو مورد حجامت شده و ایجاد بیماری هایی از جمله برص می کند. که در صورت اضطرار باید قبل از حجامت، تنقیه یا قی انجام داد.

استفاده از تریاق: در افرادی با خون غلیظ و سوداوی باعث رقیق شدن خون می شود.

جماع: بین جماع تا حجامت حداقل باید ١٢ ساعت فاصله باشد.

ملاحظات بعد از حجامت

شستن موضع حجامت: تا یک ساعت پس از حجامت نباید موضع را شست چرا که ممکن است باعث عفونت ناحیه شود.

استحمام پس از حجامت: نباید تا ٢٤ ساعت استحمام کرد زیرا باعث تب دائمی می شود.

غذا خوردن:

یک ساعت پس از حجامت می توان غذا خورد.

بهتر است صفراوی مزاج ها انار یا آب آن، آب کاسنی با شکر وکاهو با سرکه یا سکنجبین و شربت گلاب بخورند و به عنوان غذا از گوشت جوجه یا بز همراه با سرکه یا آش آبغوره استفاده کنند.

در سرد مزاجان شربت عسل، شربت به یا سکنجبین ادویه زده توصیه می شود و غذا از گوشت جوجه و گنجشک و کبوتر تهیه می شود.

در روز حجامت، بهتر است غذا را کم کنند و آشامیدنی بیشتر مصرف کنند.

در افرادی که خون معتدل دارند می توان برای تقویت اعضاء رییسه ( خاصه قلب) از تریاق در حین و بعد از حجامت استفاده کنند. مصرف تریاق در گرم مزاج ها مضر است. خوردن این تریاق در فصل زمستان ضرورت دارد و در فصل تابستان مصرف سکنجبین عنصلی توصیه می شود. همچنین آب میوه ها در فصل گرما و سکنجبین عنصلی که از عسل تهیه شده در فصل سرما توصیه می شود.

خوردن آب انار پس از حجامت باعث زنده شدن خون و نشاط تن می شود. مصرف غذاهای نمک دار مثل گوشت و ماهی نمک سود تا سه ساعت پس از حجامت ممنوع است و باعث ایجاد بیماری پوستی مثل بهق و جرب می شود.

خوردن تخم مرغ بعد از حجامت در افراد سرد مزاج ممنوع است. چنانچه در کتاب اکسیر اعظم ذکر شده است که دو نفر بعد از حجامت تخم مرغ خوردند یکی پیر و دیگری جوان بود. لیکن هر دو سرد مزاج بودند و دچار لقوه شدند.

خواب: نبایستی بلافاصله بعد از حجامت خوابید.

جماع: تا ٢٤ ساعت پس از حجامت باید از جماع پرهیز نمود.

حرکات نفسانی: از حرکات نفسانی شدید مانند خشم و هیجانات عصبی باید پرهیز نمود.

تذکرات: حجامت در ابتدا و انتهای فصل بهار توصیه فراوان شده است. همچنین حجامت در سایر فصول سال در زمان های خاصی مورد تاکید و در برخی زمان ها منع شده است. حجامت در ماه مبارک رمضان و پس از افطار بلامانع است.

در مورد بانوان حجامت در ایام عادت ماهیانه، بارداری و شیردهی ممنوع است. حجامت برای افراد بلغمی و سرد مزاج ممنوع  و مضر است. حجامت در روزهای شنبه و دوشنبه و پنج شنبه مطلوب تر و در نیمه دوم ماه قمری، ارجح است.


  
دارای امتیاز  از 47 رأی